Evden Çalışmak İle Kendinizi Nasıl Daha Mutlu ve Üretken Hissedersiniz?

  1. Ana Sayfa
  2. İş Yaşamı
  3. Makale detayı
Evden Çalışmak İle Kendinizi Nasıl Daha Mutlu ve Üretken Hissedersiniz?

Evden çalışmak , Küreselleşmeyle birlikte iş gücü sanal ale geliyor. Tabii ki şirketlerin evden çalışma sistemine geçmesinde corona virüsü salgının payı son derece büyük. Son olarak alınan tedbirlerle yeniden pek çok şirket evden çalışma sistemine geçti. Hafta sonu kısmi sokağa çıkma yasaklarının olması, hafta için ise evden çalışma sistemi bir yandan da pandemi psikolojisi çalışanların motivasyonunu son derece düşürüyor. Ancak evden çalışırken uygulayabileceğiniz belirli değişikliklerle kendinizi daha mutlu hissetmeniz ve üretkenliğinizi artırmanız mümkün. Evden çalışırken konsantrasyonunuzu sağlayabilmeniz ve yaptığınız işten keyif alabilmeniz için bazı ipuçlarını yazdık. İşte evden çalışma için ipuçları…

Evden çalışırken sitemize göz atabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

1. Kendinize ayrılmış bir çalışma alanınız olsun

evden çalışma
Seçme şansınız varsa, masanızı yatak odanız dışında bir yere koyun. İşinize daha rahat odaklanabilmeniz açısından bu son derece gerekli. Ortamda bir yatak olması, sürekli olarak uykunuzun gelmesine ve konsantrasyonunuzun bozulmasına neden olabilir. Ayrıca çalışma odanızın bol ışık aldığından emin olun. Her sabah, çalışma odanızı havalandırarak güne başlayın. Çalıştığınız ortamın ferah ve gürültüsüz olması da son derece önemli. Dikkat dağıtıcı unsurları odadan çıkarın. Öte yandan birkaç bitki almanız, ortamın enerjisini değiştireceğinden kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

2. Güne kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacak aktivitelerle başlayın

evden çalışma
Evden çalışma için ipuçlarından biri de sabahları kendinizi zinde hissettirecek egzersizler yapmak. Ofise gitmiyorsanız toplu taşımaya yürümüyor, iş yerinde bir koridordan diğerine geçmiyorsunuz demektir. Doğal olarak bu hareketsiz olduğunuz ve gittikçe enerjinizin düştüğü anlamına gelir. Gün içerisindeki hareketliliğinizin azalması hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zinde olmamanıza sebep olabilir. Bu nedenle güne başlarken, kısa bir egzersiz rutini oluşturmak evden çalışmanızı daha rahat hale getirebilir. Sabahları yapacağınız küçük bir egzersiz ya da meditasyonla üretkenliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz.

3. Gününüzü programlamayı ihmal etmeyin


Evden çalışırken, özellikle erken uyanmak istemeyenler işin başlamasına 5 dakika kala yataktan çıkıyor. Ancak bu tüm gün motivasyonun düşük olmasına neden oluyor. Evden çalıştığınızda, geç uyumak daha cazip geliyor olabilir. Fakat, beynimiz düzeni sever, bu nedenle çalar saatinizi her gün aynı saatte (tercihen erken kalkacak şekilde) ayarlayın. Egzersizinizin ardından güzel bir kahvaltıyla motivasyonunuzu artırın.

4. Duş alın ve işe gidiyormuş gibi hazırlanın

evden çalışma
Evet, evden çalışma için giyinmeye ihtiyaç yok. Ancak pijamalarla çalışmak gerçekten işe odaklanmanıza engel olmuyor mu? Sabahları kendinize gelmek için, bir duş alabilir ve işe gidiyormuş gibi giyinebilirsiniz. Muhtemelen söylemeye gerek yok ama pijamalarınızla çalıştığında beyniniz derinliklerinde bir yerde “Hadi o konferans görüşmesine katılalım” yerine “Hadi yatağa dönelim” diye düşünüyor.

5. Ev işi yapma isteğinize karşı koyun

evden çalışma
Ara sıra çamaşır yıkamak sizi öldürmez ancak ev işlerine odaklanıp, tüm iş gününü bunlara ayırırsanız muhtemelen yeni bir işe ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle iş saatlerinizde ev işlerinden uzak durun.

6. Molalar vererek çalışmaya özen gösterin


Muhtemelen ofisteyken arada bir kahve molası verip, kafanızı dağıtıyordunuz ya da iş arkadaşlarınızla sohbet ediyordunuz. Evden çalışma durumunda ise kahvelerinizi masa başında evinizin konforunda içiyor olabilirsiniz. Ancak, bu sizi bunaltır ve gün içerisinde üretkenliğinizin düşmesine sebep olur. Bu nedenle kendinize uygun zamanlarda 10-15 dakikalık minik molalar vererek bilgisayar başından uzaklaşmaya çalışın. Böylelikle hareket etmiş de olursunuz.

Kaynak : 1 2

Yorumunuzu bırakın