Online İş Görüşmesi Nasıl Yapılır ?

  1. Ana Sayfa
  2. İş Yaşamı
  3. Makale detayı
Online İş Görüşmesi Nasıl Yapılır ?

Koronavirüs neredeyse hayatımızı kökten değiştirdi. Bununla birlikte birçok şeye karşı farklı yaklaşımlar geliştirmemizi sağladı. Örneğin; koronavirüs sebebiyle iş alanı büyük bir yara aldı ve iş görüşmeleri azaldı. Buna çözüm olarak da online iş görüşmesi yaklaşımı ortaya çıktı. Fakat birçok kişi online iş görüşmelerini ya ciddiye almıyor ya da bu duruma alışamıyor. Hal böyle olunca olumsuz sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Bu durumu engelleyebilmek adına küçük bir araştırma yaptık ve dikkat edilmesi gereken noktaları bulduk.

İşte online iş görüşmesi sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler…

1. Online iş görüşmesi sırasında gevşemeyin, standart kurallar hala geçerli

Online iş görüşmesi
Online iş görüşmesi yapıyor olmanız gevşeyebileceğiniz anlamına gelmez. Video ile iş görüşmesinde bile kıyafet seçimi çok önemlidir. İş görüşmesi yaptığınız şirketin tipik kıyafetlerinin bir tık üzerinde giyinin. Yani ofis kültürü yakalı gömlekleri tercih ediyorsa, bunu es geçmeyin ama aynı zamanda üzerinize bir ceket atın. Suçluların topluma yeniden girdikten sonra iş bulmalarına yardımcı olan Successful Release’in direktörü Adam Sanders, “İş ayakkabılarınızı giyin” diyor ve ekliyor: “Bir video konferans sırasında ayakkabılarınızı giymek tuhaf gelebilir, ancak üzerinizde önemli bir psikolojik etkisi var.”

Ayrıca çizgili ve karmaşık desenli kıyafetler videoda berbat görünür. Dolayısıyla düz renkli kıyafetler giydiğinizden emin olun.

2. Dikkat dağıtan şeyleri ortadan kaldırın

Online iş görüşmesi
Online iş görüşmesi sırasında odanızdaki kapı ve pencereleri ve herhangi bir odada açık olan televizyonu kapatın. Cep telefonunuzu sessize alın. Yaşam koçu Tom Marino, “Bilgisayar ekranınızda açık olan tek pencerenin kullandığınız video platformu olduğundan emin olun. Tüm açılır pencereleri sessize alın. İsteyeceğiniz son şey dikkatinizin dağılmasıdır.” diyor.

3. İş görüşmesi yaptığınız odadan evcil hayvanları ve çocukları çıkarın

14 Tips for Acing Your Online Video Call Job Interview


Ah şu bir iş sırasında sürekli havlayan köpekler ve miyavlayan kediler yok mu? Emin olun online iş görüşmesi yaptığınız zaman da size musallat olacaklar. Uzaktan çalışan bir personeli ve çevrimiçi bir yatak inceleme sitesi olan Slumber Yard’ın COO’su Matthew Ross, “Köpekler arka planda havlamaya başladığında dayanamıyorum. Bu bana adayın görüşmeyi ciddiye almadığını gösteriyor. Sonuçta köpeğinizi ofisteki bir iş görüşmesine götürmezsiniz, bu yüzden online görüşmelerde de aynı yaklaşımı uygulayın.” diyor.

4. Temiz ve düzenli bir arka plan bulun

Online iş görüşmesi
Profesyoneller, diğer tüm ipuçlarından daha çok arka planınıza dikkat etmeniz gerektiğini üstüne basarak söylüyor. Dağınık bir yatağın bulunduğu bir yatak odası, düzensiz bir ev ofisi, kirli bir mutfak masası… Bunların hepsi online iş görüşmesi sırasında karşı tarafa sizinle ilgili bilgiler veriyor, ancak emin olun bunların hepsi sizin aleyhinize. Bu hiç profesyonelce olmamakla birlikte, karşı tarafın arka planınızdaki dağınıklıkları analiz ederken size dikkatini veremeyeceği anlamına geliyor.

En iyi tercih gömleğinizle çakışmayan tamamen boş bir arka planda durmanız olacaktır. Bir kariyer koçluğu firması olan Slate Advisers’ın CEO’su Michelle Vitus, “Profesyonel bir zemin bulmakta zorlanıyorsanız, nötr bir duvarın veya köşenin yakınına katlanır bir masa kurmayı deneyin.” diyor. Ancak biraz mesafe bırakmakta fayda var. TV yapımcısı ve medya eğitmeni olan Karen Ripenburg, “Asla duvara yaslanmayın. Başınızın arkası ile duvar arasında en az 1 metre boşluk bırakın, böylece arka plan ile birleşmezsiniz. Bıraktığınız bu boşluk kendinizden çok daha emin görünmenizi sağlayacak ve köşeye sıkışmış gibi hissettirmeyecek.” diyor.

5. Kesinlikle doğru yükseklikteki bir sandalyede oturun

Online iş görüşmesi
Online iş görüşmesi sırasında bir kanepede ya da büyük bir koltukta kamburunuz çıkık bir şekilde oturmak karizmanızı olumsuz etkiler. Ripenburg, “Arka kısmı baş hizanıza gelecek kadar yüksek olan bir sandalyeye oturmayın. Kesinlikle hareket ettiğinizde gıcırdamayan ve arka kısmı çok yüksek olmayan bir sandalye kullanın.” diyor.

6. İdeal aydınlıkta online iş görüşmesi yapın

Online iş görüşmesi
Ev ortamında online görüşme yaparken mükemmel aydınlatmayı elde etmek oldukça çok zor, ancak denemekte fayda var. Sizin için ideal aydınlatmaya ulaşmanızı sağlayacak ipuçları verdik:

– Genel olarak bol miktarda ışık alın, ancak gözlükte parlama yaratacak kadar fazla ışık olmamasına dikkat edin.
– Eğer imkanınız varsa iki ışığı önünüzde çapraz açıda, birini biraz sağınızda ve birini biraz solunuzda olacak şekilde yerleştirin. Bu konuda masa lambaları çok faydalı olacaktır.
– Mümkün olduğunca doğal ışık kullanın.
– Kesinlikle arkanızdan ışık gelmesini engelleyin. Bu kamerada zar zor görünmenize neden olacaktır.

7. Ekrana değil kameraya öncelik verin

Online iş görüşmesi
Bu ipucu mantığa aykırı gelse de, online iş görüşmesi yaptığınız karşı tarafın sizi net bir şekilde görmesi çok daha önemlidir. Bu, en iyi ekrana değil, elinizdeki en iyi kameraya sahip olan cihaza öncelik vermeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin, HP all-in-one masaüstünde 23 inçlik güzel bir ekran var, ancak yerleşik web kamerası 1 megapiksellik kötü bir model. Bilgisayara nazaran telefonunuzun ön kamerası daha iyiyse. telefon ile görüşme yapmak çok daha doğru bir tercih olacaktır.

8. Ekipmanlarınızı test edin

Online iş görüşmesi
Online iş görüşmesi yapacağınız kişinin kullandığı hizmette bir hesap açın ve gerekli yazılımı indirin. Bir cihazın arızalanma ihtimaline karşı yazılımın yedek bir kopyasını ikinci bir cihaza yükleyin (örneğin, hem telefonunuza hem de dizüstü bilgisayarınıza). Şimdi, ses ve videonun çalıştığından ve ışıklandırmanızın olabildiğince iyi olduğundan emin olmak için her iki cihazda da bir arkadaşınız ile deneme yapın. Kulaklıklarınızı test edin ve elinizin altında yedek bir çift kulaklık bulundurun. Görüşmenin yapılacağı gün her şeyi tekrar test edin. Çünkü birçok bilgisayar yeniden başlatıldığında varsayılan kamera ve mikrofon ayarlarını sıfırlayabilir, ekranı boş bırakabilir veya sesi kapatabilir. Bu durum gereksiz vakit kaybetmenize ve hazırlıksız yakalanmanıza neden olur.

9. Saat dilimini kontrol edin

Online iş görüşmesi
Başka bir ülkedeki bir firma ile online iş görüşmesi yapacaksanız, saat dilimini kontrol etmeyi unutmayın. Bu durum büyük bir sürpriz yaşamanıza veya görüşmeyi kaçırmanıza neden olabilir. Ayrıca karşı tarafın saat dilimini unutma ihtimalini göz önünde bulundurun ve hazırlıklı olun.

10. Görüşme sırasında kameraya bakın


Bu eylem biraz pratik gerektirebilir, ancak online iş görüşmesi sırasında karşınızdaki kişinin görüntüsünden ziyade olabildiğince kameraya bakmalısınız. Kameraya bakmak, görüşmeci ile göz teması kurmaya oldukça yakın olmanızı sağlar. Ancak ekrana bakmak, karşı tarafın gözünde boşluğa bakıyormuşsunuz gibi görünmenize neden olur. Telefonun ekranı küçük olduğu için telefon ile yapılan görüşmelerde bu durum daha az yaşanır. Eğer online görüşmenizi bir dizüstü bilgisayarda yapıyorsanız, video konferans uygulamasının penceresinin boyutunu küçülterek ve bunu web kamerasının bulunduğu yere mümkün olduğunca yakın bir yere yerleştirerek hile yapabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarın altına kitap veya kutu koyarak bilgisayarı göz seviyesine yükseltebilirsiniz. Böylece eğilmeden veya yana yatırmadan doğruca kameraya bakabilirsiniz.

11. Kulaklık kullanın


Online iş görüşmesi yaptığınız kişinin sizi net bir şekilde görebilmesi güzel bir şey, ancak sizi duyamıyorsa yandınız demektir. Ripenburg, “İnsanlar kötü görüntüyü affedebilir, ancak kötü ses görüşmeyi sarsacaktır. Sizinle görüşme yapan kişiler, dizüstü bilgisayarınızın yerleşik hoparlörleri yerine kulaklık kullanmanızı tercih ederler. Çünkü yerleşik hoparlörlerin ses kalitesi düşük olabiliyor. Bu da görüşmenin mahvolmasına neden olur.” diyor.

Tabii ki oyun kulaklıkları yerine görüşmeye uygun kulaklıklar kullanmaya dikkat ediniz.

12. Pratik yapın

Online iş görüşmesi
Zoom gibi sistemler ile görüşmenizi kaydedebilirsiniz. Bunu görüşmeden önce pratik yapmak için kullanabilirsiniz. Yale School of Management’ta eski bir kariyer koçu olan Nicolle Merrill, “Bir görüşmeye başlamadan önce görüşmede söyleyeceklerinizi anlatırken kendinizi kaydedin.” diyor.

Daha sonra kaydı inceleyin ve eksik yönlerinizi görüp geliştirin.

13. İstekli ve enerjik olun

Online iş görüşmesi
Uzaktan çalışan bir personele sahip olan GeekWithLaptop’ın yönetici editörü Anh Trinh, “Uzun süre kapalı bir mekanda kalınca soruları neşeli ve enerjik bir şekilde cevaplamak zor olur. Biz görüşmeciler, görüşme için ne kadar yorgun ve isteksiz olduğunuzu görebiliyoruz, bu da bize sizin hakkınızda olumsuz düşünceler veriyor. Herhangi bir işe alımda aradığımız şeylerden bazıları enerji ve şevktir. Bu nedenle enerjik ve şevkli olmasanız da, öyleymiş gibi rol yapmalısınız.” diyor.

Online iş görüşmesi için enerji seviyenizi yükseltmek ve sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcı olmak adına görüşmeden önce biraz zıplamayı veya koşmayı deneyin.

14. Gerekli konuları not edin ve görebileceğiniz bir yere koyun


Online iş görüşmesi yaptığınız kişinin etrafınızdaki birçok şeyi göremediğini unutmayın, bu nedenle görüşme alanınızı kendi yararınıza kullanın. Yapışkan not kağıtlarına sorular ve notlar gibi şeyleri yazıp doğrudan ekrana veya kameranızın arkasındaki duvara yapıştırın. Unutmayın, diğer taraftaki görüşmeci ne yaptığınızı asla bilmeyecek.

Kaynak : 1

  • Paylaş: